Несмотря на то, что место программиста сулило спокойную работу, неплохие заработки и хорошую карьеру, Андрей без всяких сомнений покинул насиженные места и вступил на тернистый путь предпринимательства. Естественно, что ни о маркетинге, ни о продажах он и понятия не имел. Всему приходилось учиться на практике, набивая шишки в общении с покупателями.
Несмотря на все сложности, Поминову удалось завоевать клиентов, о которых мечтает любая компания. Как же предпринимателю-самоучке, работающему прямо в собственной квартире, удалось добиться такого успеха?
…По счастливому стечению обстоятельств, в один день с Андреем в Академии появилась чуть ли не первая в Советском Союзе партия болгарских персональных компьютеров. И у руководства возникла мысль перенести уже существовавшие словари с больших ЭВМ на персональные компьютеры. За полгода сделали работающий прототип словаря, который и лег в основу будущего Мультитрана.
Словарь планировалось продавать организациям (других покупателей в конце 80-х просто не было), однако в стране наступил кризис, возникли перебои с финансированием и проект стал умирать. Чтобы спасти то, что уже было сделано, энтузиасты, в числе которых был и Поминов, создали совместное предприятие. Так как денег на него никто не выделил, СП просуществовало всего полгода.
Возник довольно острый вопрос: кто станет хозяином продукта. «Здесь я, можно сказать, перетянул одеяло на себя, - вспоминает Андрей, - так как уже несколько месяцев сидел дома и занимался словарем в одиночку». Так Мультитран стал «домашним» проектом: Поминов сидел в обычной квартире, доводил его до ума, а в свободное время ездил в Европу за подержанными автомобилями и одеждой. «Покупать я тогда очень любил, а вот продавать – нет. Наверное, потому что продавать надо уметь», - смеется он.
…Время показало, что фирма – слишком много для одного человека, и Андрей переквалифицировался в индивидуального предпринимателя, ведь при такой организации бизнеса никаких «бумажек» практически не требуется…
…Недавно Поминову позвонила девушка из агентства, занимающегося проведением опросов, и спросила: «Это квартира или офис?» «Ну, даже и не знаю…», - замешкался он. Компьютер в своей квартире Андрей не выключает уже много лет: «Офис – дома, напротив – почта, через дорогу – банк, в том же доме
провайдер и сервер с Мультитраном. Этот «золотой треугольник» можно обойти за 10 минут».
«Если честно, я не могу сказать, каким именно будет сайт лет через десять.» - признается Андрей. | Независимо от това, че професията на програмиста обещавала спокойна работа, нелош доход и добра кариера, Андрей не се поколебал да напусне удобното си местенце и да поеме по трънливия път на предприемачеството. Разбира се, нямал никаква представа нито от маркетинг, нито от продажби. Налагало му се да се учи от практиката, трупайки опит от собствените си грешки при общуването с купувачите. Без да обръща внимание на трудностите, той успял да спечели клиенти, за които всяка фирма би му завидяла. Как така било възможно самоукият предприемач, работещ от собствения си дом, да постигне такива успехи? По щастливо стечение на обстоятелствата един ден в Академията, където работeл Андрей, се появила едва ли не първата в Съветския съюз партида български персонални компютри. Ръководството взело решение да прехвърли всички вече съществуващи речници от големите ЕИМ на персоналните компютри. За половин година бил съставен работещ прототип на речника, който и поставил основата на бъдещия „Мултитран”. Било предвидено речникът да се продава на организации (в края на 80-те години други купувачи просто не съществували), но в страната настъпила криза, появил се недостиг на финансиране и проектът бил обречен. За да се спаси вече направеното, ентусиасти, в редиците на които бил и самият Поминов, създали съвместно предприятие, но поради липсата на средства, то просъществувало едва половин година. Възникнал изключително неотложният въпрос, кой ще стане собственик на продукта. „Мога да кажа, че в този момент аз дръпнах чергата към себе си, тъй като в продължение на няколко месеца седях вкъщи и работех сам върху речника” - спомня си Андрей. Така „Мултитран” се превърнал в „домашен” проект: Поминов седял в обичайния си апартамент, занимавал се с подобряването на продукта, а през свободното си време излизал в Европа, за да набавя коли и дрехи втора употреба. „Тогава много обичах да пазарувам, но не и да продавам. Навярно, защото за това се изисква специално умение” - смее се той. Времето показало, че фирмата е твърде много за един човек и Андрей се преквалифицирал в частен предприемач; наистина при такава организация на бизнеса практически не са необходими никакви "книжа"… Наскоро на Поминов позвънило момиче от агенция, занимаваща се с провеждане на анкети и попитало: - Това дом ли е или офис? - Но, как да Ви кажа, самият аз не знам … - поколебал се той. Вече много години Андрей не изключва компютъра си: „Офисът е вкъщи, насреща е пощата, през улицата е банката, в същата сграда са провайдърът и сървърът с „Мултитран”. Този „златен триъгълник” може да се обходи за 10 минути”. „Ако трябва да съм честен, не мога да кажа какъв точно ще бъде сайтът след десет години” - признава Андрей.
|