Polski cudzysłów w Studio
Thread poster: Anna Cieslik
Anna Cieslik
Anna Cieslik  Identity Verified
Poland
Local time: 18:43
Italian to Polish
+ ...
Aug 29, 2013

Dzień dobry,
używam Studio 2009. Odbieram pakiet od agencji i zazwyczaj w górnych paskach narzędzi pojawia mi się ikonka pozwalająca wstawić polski cudzysłów. Zazwyczaj, ale nie zawsze. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Czy można włączyć taką opcję w ustawieniach projektu? Albo może istnieje jakiś skrót?
Z góry dziękuję za pomoc,
Ania


 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:43
English to Polish
+ ...
"Akcent" Aug 29, 2013

Anna Cieslik wrote:

Dzień dobry,
używam Studio 2009. Odbieram pakiet od agencji i zazwyczaj w górnych paskach narzędzi pojawia mi się ikonka pozwalająca wstawić polski cudzysłów. Zazwyczaj, ale nie zawsze. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Czy można włączyć taką opcję w ustawieniach projektu? Albo może istnieje jakiś skrót?
Z góry dziękuję za pomoc,
Ania


Aby być niezależnym od pasków w Studio polecam instalację darmowego, alternatywnego sterownika klawiatury (opartego na układzie Polski - programisty) o nazwie Akcent. Ma polskie cudzysłowy i parę innych przydatnych rzeczy, np. symbol § pod skrótem CTRL+ALT+\

Pozdrawiam

Piotr


 
geopiet
geopiet  Identity Verified
Polish to English
+ ...
tak na szybko Aug 29, 2013

może coś znajdziesz w innych


Can I select 2 source languages in studio 2009 - http://www.proz.com/forum/sdl_trados_support/204101-can_i_select_2_source_languages_in_studio_2009.html

Language selection
... See more
może coś znajdziesz w innych


Can I select 2 source languages in studio 2009 - http://www.proz.com/forum/sdl_trados_support/204101-can_i_select_2_source_languages_in_studio_2009.html

Language selection problem in Studio 2009 - http://www.proz.com/forum/sdl_trados_support/193282-language_selection_problem_in_studio_2009.html
Collapse


 
geopiet
geopiet  Identity Verified
Polish to English
+ ...
i inaczej Aug 29, 2013

ja zmieniam klawiatury (left ALT+Shift), ale jeśłi nie chcesz dokładać polskiej (tak jak tutaj wyjaśnione - http://www.polishnewsseattle.org/info/PolskieLitery.htm), lub jal u Piotra, to spróbuj ten sposób -> Type Polish characters without a Polish keyboard - http://polish.typeit.org/

 
Anna Cieslik
Anna Cieslik  Identity Verified
Poland
Local time: 18:43
Italian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
mam polską klawiaturę Aug 29, 2013

Mam dodaną polską klawiaturę i zawsze z niej korzystam. Jednak wpisując znak polskiego cudzysłowu w tekście w Studio i tak dostaję włoski. Dziwi mnie (i utrudnia życie) fakt, że czasem ikona pozwalająca wstawić polski cudzysłów jest w Studio dostępna w górnym pasku narzędzi, a czasem nie. Chciałabym wiedzieć od czego to zależy i gdzie dokonuje się takiego ustawienia.

 
asia20002
asia20002  Identity Verified
Poland
Local time: 18:43
English to Polish
+ ...
cudzysłów Aug 29, 2013

W studio 2009 zawsze wyświetlała mi się ta funkcja na pasku, ale w Studio 2011 już nie. Też jestem ciekawa, czy dalej jest ona jakoś dostępna, można to gdzieś ustawić.

 
Krzysztof Kłonica
Krzysztof Kłonica  Identity Verified
Poland
Local time: 18:43
English to Polish
+ ...
Skrót uniwersalny Aug 29, 2013

Nie wiem, czy można jakiś skrót w Studio ustawić, natomiast są ogólne skróty klawiaturowe: Alt+0132 dla „ i Alt+0148 dla ”. „0132” i „0148” trzeba wpisywać z klawiatury numerycznej. Często korzystam w różnych programach windowsowych.

 
Maciek Drobka
Maciek Drobka  Identity Verified
Poland
Local time: 18:43
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Alt + cyfry Aug 30, 2013

Być może jestem zapóźniony, ale od wielu lat polskie cudzysłowy wpisuję wyłącznie metodą „Alt + klawiatura numeryczna”. To samo dotyczy pauzy i półpauzy. Ta metoda działa zawsze i wszędzie, chyba...

 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:43
English to Polish
+ ...
Od czego to zależy Aug 30, 2013

W Studio to jest tak dziwnie porobione, że paski QuickInsert (na których może być na przykład cudzysłów) są uzależnione od filtra do danego formatu. Więc jak np. tłuamczysz plik skonwertowany z Excela, to nie wyświetla się się pasek QuickInsert przeznaczony dla formatu DOC, czy DOCX. I dlatego to „pojawia się i znika”.

Piotr


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Polski cudzysłów w Studio






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »