صفحات الموضوع:   < [1 2 3 4] >
KudoZ - Przywróćmy dobre obyczaje
ناشر الموضوع: Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 14:22
عضو (2007)
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
بادئ الموضوع
A właśnie Jun 11, 2008

Maciek, powiedziałeś coś, o czym sam chciałem wspomnieć "ku przestrodze" - niekulturalne wypowiedzi ciągną się za ich autorem, nie tylko w postaci wyrzutów sumienia, ale w bardzo konkretnej postaci - po latach ktoś zagląda to KOG-a, i mimowolnie wyrywa mu się Łojezu!

 
Marek Daroszewski (MrMarDar)
Marek Daroszewski (MrMarDar)  Identity Verified
Local time: 21:22
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
Żeby było jeszcze bardziej jasne... Jun 11, 2008

To mój komentarz został zinterpretowany jako sugestia seksu ze swierzętami
Nie mogę szerzej opisywać tego publicznie, ani komentować, ponieważ zostałoby to uznane za niezgodne z regulaminem. Mea culpa!
Nie jest dobrze jeśli emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem, ale jesteśmy tylko ludźmi i niech pierwszy rzuci kamieniem, który jest bez winy. Obawiam się, że jednak tak sie nie stanie.
Ja wy
... See more
To mój komentarz został zinterpretowany jako sugestia seksu ze swierzętami
Nie mogę szerzej opisywać tego publicznie, ani komentować, ponieważ zostałoby to uznane za niezgodne z regulaminem. Mea culpa!
Nie jest dobrze jeśli emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem, ale jesteśmy tylko ludźmi i niech pierwszy rzuci kamieniem, który jest bez winy. Obawiam się, że jednak tak sie nie stanie.
Ja wyciągnąłem wnioski i nauki dla siebie.

Życzę wszystkim więcej luzu i mimo wszystko wiary w dobro innych ludzi.

M.
Collapse


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 14:22
عضو (2007)
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
بادئ الموضوع
Do "winowajców" Jun 11, 2008

Marku,
Tu nikt nie rzuca kamieniem, ani nie wzywa do świętości. Nie wracajmy do zwierzątek, niech im stajenka, albo i chlewik, wygodnymi będzie. Prowokacji było okrutnie dużo i rozumiem, że mogło ponieść i świętego Franciszka, jak wiadomo przyjaciela zwierzątek, a co dopiero nas, ułomnych.)
Gdyby nie wiara w dobro innych ludzi, nie podjąłbym się tej roli, ani nie rozpoczynałbym tej dyskusji. Nie uwa�
... See more
Marku,
Tu nikt nie rzuca kamieniem, ani nie wzywa do świętości. Nie wracajmy do zwierzątek, niech im stajenka, albo i chlewik, wygodnymi będzie. Prowokacji było okrutnie dużo i rozumiem, że mogło ponieść i świętego Franciszka, jak wiadomo przyjaciela zwierzątek, a co dopiero nas, ułomnych.)
Gdyby nie wiara w dobro innych ludzi, nie podjąłbym się tej roli, ani nie rozpoczynałbym tej dyskusji. Nie uważam się za żaden autorytet moralny, jedynie za uczestnika witryny, który ze względu na przyjętą funkcję musi poczuwać się do pewnych obowiązków, niezależnie od stopnia wewnętrznego luzu
Collapse


 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
بولندا
Local time: 21:22
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
Nie obrażam się... Jun 11, 2008

MaciejB wrote:

Piotr Bienkowski wrote:

Od tego czasu właściwie przestałem zadawać pytania i korzystam z Kudoz w trybie "tylko do odczytu".

Piotr


Nie obrażaj się na KudoZ tylko dlatego, że ktoś Ci zalazł za skórę...
MB


Nie obrażam się, nadal używam (w końcu za coś opłacam tę platynę ) , udzielam się na forach, nie tylko tym, a Kudozy przeszukuję i czytam. Jak mnie mocno przypili, to pytanie też zadam... Na pytania odpowiadam z rzadka, bo robię to wtedy, gdy naprawdę jestem pewien, że mogę pomóc.

Pozdrawiam,

Piotr


 
Marek Daroszewski (MrMarDar)
Marek Daroszewski (MrMarDar)  Identity Verified
Local time: 21:22
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
Noblesse oblige Jun 11, 2008

Tomku,
problem w tym, że i moderatorzy naruszają regulamin, brak im obiektywizmu i stwierdzają nieprawdę. Łatwo cudze błędy wytkać, ale trudno swoje własne.

Trzy mocne stwierdzenia. Dowodu nie wolno mi podać, ponieważ tego zabroniłeś. Czytający będą snuć domysły - trudno. Wyjdę na pieniacza

Ale przyznać musisz, że dewiza audiatur et altera pars pozostaje jedynie teoretyczna.... See more
Tomku,
problem w tym, że i moderatorzy naruszają regulamin, brak im obiektywizmu i stwierdzają nieprawdę. Łatwo cudze błędy wytkać, ale trudno swoje własne.

Trzy mocne stwierdzenia. Dowodu nie wolno mi podać, ponieważ tego zabroniłeś. Czytający będą snuć domysły - trudno. Wyjdę na pieniacza

Ale przyznać musisz, że dewiza audiatur et altera pars pozostaje jedynie teoretyczna.

Pozdrawiam,

Marek
Collapse


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 14:22
عضو (2007)
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
بادئ الموضوع
Cóż... Jun 11, 2008

Przykro mi Marku w związku z Twoją surową oceną roli moderatorów.
Muszę jednak sprostować - zakaz cytowania konkretnych przykładów z KudoZów to nie mój wymysł, a właścicieli tego portalu. Zdaję sobie sprawę, że w tym wypadku ta zasada ogranicza dyskusję, ale też może zapobiega dzieleniu włosa na czworo.
Chcę również oświadczyć, że zawsze staram się wysłuchać obydwu stron - nie tylko teoretycznie. I zachować bezstronność, ale trudno czasem o tym prz
... See more
Przykro mi Marku w związku z Twoją surową oceną roli moderatorów.
Muszę jednak sprostować - zakaz cytowania konkretnych przykładów z KudoZów to nie mój wymysł, a właścicieli tego portalu. Zdaję sobie sprawę, że w tym wypadku ta zasada ogranicza dyskusję, ale też może zapobiega dzieleniu włosa na czworo.
Chcę również oświadczyć, że zawsze staram się wysłuchać obydwu stron - nie tylko teoretycznie. I zachować bezstronność, ale trudno czasem o tym przekonać zwaśnione strony, uznające zasadę, że kto nie z nami, ten przeciwko nam.
Jeśli masz do mnie jakieś osobiste żale o stronniczość lub łamanie regulaminu, napisz do mnie na adres tomekp-małpa-flash-kropka-net.
Poza tym Twoja wypowiedź to trochę zmiana tematu - jeśli nawet moderatorom zdarzają sie regulaminowe uchybienia, to nie sądzę, aby zdarzały się im drastyczne naruszenia etykiety, które spowodowały konieczność zapoczątkowania tego wątku.
Pozdrawiam
T


[Edited at 2008-06-12 05:25]
Collapse


 
Roman Kozierkiewicz
Roman Kozierkiewicz  Identity Verified
Local time: 21:22
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
Przywróćmy dobre obyczaje Jun 12, 2008

Czuję się jednym z tych, którzy na własnej skórze odczuli "sympatyczne" działania uczestnika wygrywającego bo jest "hałaśliwy, uparty i mściwy" (określenia użyte przez Tomka). Przez parę lat udzielania odpowiedzi (zadałem tylko jedno pytanie, na które nie otrzymałem odpowiedzi - można sprawdzić) nie spotkałem się z tak zmasowanym atakiem w ostatnim okresie na moją osobę. Niestety moje uwagi kierowane do moderatora kończyły się jedynie stwierdzeniem, że jestem przewrażl... See more
Czuję się jednym z tych, którzy na własnej skórze odczuli "sympatyczne" działania uczestnika wygrywającego bo jest "hałaśliwy, uparty i mściwy" (określenia użyte przez Tomka). Przez parę lat udzielania odpowiedzi (zadałem tylko jedno pytanie, na które nie otrzymałem odpowiedzi - można sprawdzić) nie spotkałem się z tak zmasowanym atakiem w ostatnim okresie na moją osobę. Niestety moje uwagi kierowane do moderatora kończyły się jedynie stwierdzeniem, że jestem przewrażliwiony. Więc nadal odbywał się "radosny taniec" bardzo aktywnego uczestnika Proz.

Dla mnie wystapienie Tomka wywołane reakcja Marka przypomina nieco metodę grubej kreski premiera Mazowieckiego. Ktoś zachował się niegodnie, moderatorzy nie zauważyli lub nie chcieli zauważyć, więc teraz przypominamy ogólne zasady dobrego zachowania. Ja na tego rodzaju rozgrzeszenie nie wyrażam zgody. Przyznaję, że w odróżnieniu od innych osób, które w podobny sposób były obrażane i które w korespondencji do mnie sugerowali, aby machnąć ręką - nie mogłem nie reagować, gdyż to jeszcze bardziej umacniałoby w przekonaniu osobę obrażąjącą, że wszystko jest w porządku. Nawet w okresie zablokowanie komentarzy osoba ta nie mogła się powstrzymać od złośliwości i moderator też nie reagował. Mógłbym przytoczyć litanię obrażliwych określeń w stosunku do mojej osoby jak i innych - tylko po co. Widocznie musimy mieć w naszym gronie "wysokiej klasy odpowiadacza z niskim poziomem kultury". Osoby, które mnie znają od paru lat z Proz. wiedzą, że z dużą przyjemnością dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem - i przez parę lat było miło i sympatycznie. Niestety pojawiły się osoby (lub osoba), które zakłóciły tę atmosferę ludzi dobrej woli, służących pomocą innnym. Wydaje mi się, że Proz. nie jest miejscem do wyżywania się, gromadzenia punktów za wszelką cenę, deptania autorytetów (np. w stosunku do PWN), szukania ujścia dla niespełnionych ambicji lub poklasku, ciągłego łajania, pouczania, wykazywania braku podstawowej wiedzy - jeśli ktoś nie rozumiem samej idee Proz. być może byłoby lepiej, aby sam zrezygnował i poszukał innego forum dla swoich "przegrzanych ambicji" (mój syn używa takiego ładnego określenia - "ten facet się przegrzał").

Z nieco chłodniejszej Warszawy pozdrawiam uczestników dyskusji wywołanej przez Tomka.
Roman Kozierkiewicz
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
ألمانيا
Local time: 21:22
عضو (2003)
بولندي إلى ألماني
+ ...
Króciutki komentarz Jun 12, 2008

Pozwolę sobie na razie tylo na krótką uwagę, bo dopiero co wróciłem do domu po trzydniowej wycieczce na łono SDL...

Nie chcę (chcemy) tolerować jakichkolwiek wojen prywatnych. Pamiętam, że zdarzyło mi się w takową poza moją parą językową kiedyś ingerować. Patrząc z boku nie zawsze widać, gdzie była akcja, a gdzie reakcja. Jako moderatorzy nie zawsze widzimy osobiste animozje, które najwyraźniej kryją się za takimi akcjami. Niemniej jednak chciałbym, abyś
... See more
Pozwolę sobie na razie tylo na krótką uwagę, bo dopiero co wróciłem do domu po trzydniowej wycieczce na łono SDL...

Nie chcę (chcemy) tolerować jakichkolwiek wojen prywatnych. Pamiętam, że zdarzyło mi się w takową poza moją parą językową kiedyś ingerować. Patrząc z boku nie zawsze widać, gdzie była akcja, a gdzie reakcja. Jako moderatorzy nie zawsze widzimy osobiste animozje, które najwyraźniej kryją się za takimi akcjami. Niemniej jednak chciałbym, abyśmy byli w stanie ten stan wyprostować.
Nie jestem zwolennikiem przestrzegania regulaminu tylko dla samego regulaminu, dlatego toleruję czasami np. dyskusję w polu "Ask the asker" czy podobne rzeczy.
Nie zmienia to faktu, że osobiście NIE toleruję wycieczek osobistych.
Jeżeli piszę komuś disagree, to już niezależnie od tego, czy regulamin jest taki czy inny, piszę to w sposób nie obraźliwy. I dostając disagree staram się nie obrażać, bo ktoś uderzył w moją nieomylność... Po pierwsze nie jestem nieomylny, a po drugie nawet jeżli disagrijca nie ma racji, to przecież tylko jego zdanie, do którego ma pełne prawo.
Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe. Czy osoby wycieczkujące się osobiście wobec innych zrobiłyby tak oko w oko? Pewnie nie... A robią to na forum. Jest to jednak znacznie gorsze, gdyż w przeciwieństwie do "prawdziwego" życia, gdzie słowo powiedziane może być dodatkowo podkreślone wyrazem twarzy, gestem itp., a spór można zażegnać znacznie łatwiej, w necie teksty pozostają na długo, jeśli nie na zawsze, i osoby sobie wzajemnie "życzliwe" mogą podniecać się nimi na nowo.

Wrócę jeszcze pewnie do tego wątku, ale już teraz wyciągam z niego jeden wniosek:
za obraźliwe osobiste wycieczki dany wycieczkowicz dostanie ostrzeżenie, a w przypadku recydywy posunę się nawet do usunięcia profilu.

Pozdrawiam
Jerzy
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
ألمانيا
Local time: 21:22
عضو (2003)
بولندي إلى ألماني
+ ...
Moim zdaniem chodzi dokładnie o to Jun 12, 2008

Kozierkiewicz wrote:
...
Wydaje mi się, że Proz. nie jest miejscem do wyżywania się, gromadzenia punktów za wszelką cenę, deptania autorytetów (np. w stosunku do PWN), szukania ujścia dla niespełnionych ambicji lub poklasku, ciągłego łajania, pouczania, wykazywania braku podstawowej wiedzy - jeśli ktoś nie rozumiem samej idee Proz. być może byłoby lepiej, aby sam zrezygnował i poszukał innego forum dla swoich "przegrzanych ambicji" (mój syn używa takiego ładnego określenia - "ten facet się przegrzał").
...


Czasami przyglądając się niektórym zachowaniom mam wrażenie, jakbym się w piaskownicy znalazł. Jeszcze raz podkreślam: postaram się nie dopuścić do tego w przyszłości, a recydywę będę traktował jako wezwanie do usunięcia profilu. Prywatne wojny, wycieczki osobiste, jakiekolwiek insynuacje czy inne przejawy lekceważenia drugiej osoby nie mają tu na ProZ nic do szukania. Nawet, jeżeli zdanie drugiej osoby wydaje nam się być całkowicie błędne, to nigdy nie upoważnia nas to do jakichkolwiek insynuacji. Nie zmuszam nikogo do akceptacji przekonań innych - ale postaram się zmusić do ich tolerowania.

Być może większość z Was wie, że mieszkam od 22 lat w Niemczech. W związku z tym patrzę na Polskę i pewne zachowania z niejakiej perspektywy. Takie zachowania, o które w tym wątku chodzi, stanowią w moich oczach potwierdzenie pewnych "przywar narodowych" - a mianowicie warcholstwa, braku tolerancji itp. Przepraszam wszystkich , którzy poczują się tym urażeni - to nie dotyczy nikogo konkretnego, jest tylko stwierdzeniem ogólnym, gdyż widzę w wielu miejscach ogromny brak tolerancji w polskim społeczeństwie, przejawiający się atakowaniem przeciwników własnych zapatrywań w sposób nieadekwatny. Nie będę przytaczał tu przykładów, bo forum nie jest miejscem na nie. Piszę to po to, aby zaapelować do Was o więcej tolerancji i wyważonego działania. Jeżeli coś mnie wzburzy, nie powinienem odpowiadać od razu. Mój stryj ma zwyczaj mówić: "prześpij się, potem odpowiedz". Czego nam wszystkim życzę...

Jerzy


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 14:22
عضو (2007)
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
بادئ الموضوع
"Deptanie autorytetów" Jun 12, 2008

Myślę, że jest wyraźna granica, której nie należy przekraczać w drugą stronę w sanacyjnych zapędach - choć zdaję sobie sprawę, że w praktyce ta granica może się zatrzeć i w ogóle w dużej mierze zależeć od osobistej wrażliwości, czy też przewrażliwiena uczestnika KudoZów.
Za wycieczki osobiste, szczególnie złośliwe, będą jak najbardziej surowe sankcje.
Za solidnie poparte merytorycznie "disagree" sankcji nie będzie. Choćby disagree "deptało autoryte
... See more
Myślę, że jest wyraźna granica, której nie należy przekraczać w drugą stronę w sanacyjnych zapędach - choć zdaję sobie sprawę, że w praktyce ta granica może się zatrzeć i w ogóle w dużej mierze zależeć od osobistej wrażliwości, czy też przewrażliwiena uczestnika KudoZów.
Za wycieczki osobiste, szczególnie złośliwe, będą jak najbardziej surowe sankcje.
Za solidnie poparte merytorycznie "disagree" sankcji nie będzie. Choćby disagree "deptało autorytet PWN".
Z powodów zarówno pryncypialnych, jak i praktycznych. Powód pryncypialny jest taki, że KudoZ stanowi przykład nowego podejścia do zdobywania wiedzy, coś co umożliwił właśnie Internet, odpowiednik wieloprocesorowego przetwarzania danych, albo burzy mózgów - model, którego siłą jest mnogość odpowiedzi i różnice zdań. I jak długo niezgoda ma charakter merytoryczny, to podważanie autorytetów jest właśnie tym, o co chodzi.
Powód praktyczny jest taki: IMMO jednym z powodów, dla których polskie KudoZy tak kwitną, jest dość opłakany stan polskich słowników. Są oczywiście chlubne wyjątki, ale na każdy Słownik naukowo-techniczny przypada kilkanaście zrobionych naprędce, żałosnych gniotów typu słynnego "Short Energetic Dictionary" - któremu notabene użyczył swego imienia NOT.
Zagrożenie stwarzane przez jedną czy drugą "przegrzaną" osobę nie polega na podważaniu autorytetów, ale przeciwnie, na tym, że przez zaczepki i mściwość taka osoba może ograniczyć pluralizm opinii. Ale postawa "świętości nie szargać" również może taki pluralizm ograniczyć
Pozdrawiam serdecznie
TP

P.S. Chciałem powiedzieć jasno, że ta krytyka słowników nie jest zwrócona przeciwko panu Kozierkiewiczowi, którego twórczość cenię

[Edited at 2008-06-12 15:42]
Collapse


 
marzena l
marzena l
بولندا
Local time: 21:22
بولندي إلى أنجليزي
+ ...
'przywróćmy dobre obyczaje' raz jeszcze Jun 12, 2008

Patrząc na liczbą odsłon, dyskusja wzbudziła zainteresowanie. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam sens, ale na razie wynika z niej, że faktycznie jakieś osobiste wycieczki i utarczki były, co psuje samopoczucie wszystkim. Kilka osób przyznało się już do zniechęcenia poziomem dyskusji. Jednak nie zazdroszczę roli moderatorom. Jeśli i oni się zniechęcą - to dopiero będziemy mieli kłopot.

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
ألمانيا
Local time: 21:22
عضو (2003)
بولندي إلى ألماني
+ ...
Moje następne pięć krakowskich centusiów Jun 12, 2008

Wolałbym użyć innego określenia - nie deptanie, a podważanie autorytetów.
Podważanie autorytetów, krytyczny stosunek do utartych kanonów itp. przejawy twórczego myślenia są jak najbardziej na miejscu i chętnie widziane, nawet jeżeli mogą być komuś w pierwszej chwili niemiłe. Jednak forma podważania ma ogromne znaczenie.
Czym innym jest bowiem disagree tej maści, "że moim zdaniem mylisz się, bo osie nie są napędzane, tylko wały - a napędzane osie przyjęły s
... See more
Wolałbym użyć innego określenia - nie deptanie, a podważanie autorytetów.
Podważanie autorytetów, krytyczny stosunek do utartych kanonów itp. przejawy twórczego myślenia są jak najbardziej na miejscu i chętnie widziane, nawet jeżeli mogą być komuś w pierwszej chwili niemiłe. Jednak forma podważania ma ogromne znaczenie.
Czym innym jest bowiem disagree tej maści, "że moim zdaniem mylisz się, bo osie nie są napędzane, tylko wały - a napędzane osie przyjęły się tylko w wąskim zakresie zastosowań, ale akurat nie w tym, którego dotyczy pytanie", a czym innym napisanie "każdy matoł wie, że osi się nie napędza, więc najpierw się naucz, kiedy mogą być od tego wyjątki, a potem pisz", aby ubrać to w słowa, co nie zostało tu jeszcze do końca powiedziane.
Disagree nie może być i nie będzie tępione. Jest potrzebne. Ale tępione będzie rozbestwienie się, warcholstwo, chamstwo, osobiste wycieczki, przytyki, mszczenie się ip.
Czy postawiłem teraz sprawę wystarczająco jasno?

J.
Collapse


 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
بولندا
Local time: 21:22
ألماني إلى بولندي
+ ...
Jurek, agree ;) Jun 13, 2008

...a czym innym napisanie "każdy matoł wie, że osi się nie napędza, więc najpierw się naucz, ...


Takie teksty są niedopuszczalne i karygodne!

PS

Na każdym forum jest opcja banowania (po ostrzeżeniu) i jestem za korzystaniem z w/w w takich przypadkach.


 
Crannmer
Crannmer
Local time: 21:22
ألماني إلى بولندي
+ ...
Deptanie autorytetów? Jun 13, 2008

Kozierkiewicz wrote:
deptania autorytetów (np. w stosunku do PWN)


Mogę prosić o przybliżenie definicji deptania autorytetów?

I kryteria odróżniające deptanie od stwierdzenia błędu w publikacji przykładowego autorytetu?

MfG

C.


 
M.A.B.
M.A.B.
بولندا
Local time: 21:22
أنجليزي إلى بولندي
+ ...
A co z innymi zasadami? Jun 17, 2008

Moderatorzy zdecydowali się walczyć z łamaniem zasad w wypowiedziach. I słusznie. Czy z równą zawziętością piętnować będą użytkowników łamiących inne zasady KudoZ, w szczególności te dotyczące zadawania pytań? Ostatnio kwestie takie, jak brak kontekstu, zbyt wiele terminów w jednym pytaniu, za szybkie zamykanie pytań lub niezamykanie ich wcale, stają się coraz powszechniejsze (o ile nie są już plagą!). Fakt, że na ogół dotyczy to nowych użytkowników, ale niestety... See more
Moderatorzy zdecydowali się walczyć z łamaniem zasad w wypowiedziach. I słusznie. Czy z równą zawziętością piętnować będą użytkowników łamiących inne zasady KudoZ, w szczególności te dotyczące zadawania pytań? Ostatnio kwestie takie, jak brak kontekstu, zbyt wiele terminów w jednym pytaniu, za szybkie zamykanie pytań lub niezamykanie ich wcale, stają się coraz powszechniejsze (o ile nie są już plagą!). Fakt, że na ogół dotyczy to nowych użytkowników, ale niestety nie tylko. Wielu z nich wciąż tak postępuje mając na swoim koncie dziesiątki zadanych pytań. Czy na to naprawdę nie ma siły? Notoryczne dopominanie się o kontekst albo konieczność informowania moderatorów o pytaniach z N terminami potrafi zniechęcać...Collapse


 
صفحات الموضوع:   < [1 2 3 4] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

مشرفو هذا المنتدى
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

KudoZ - Przywróćmy dobre obyczaje






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »