Mai e cineva pe aici? Mai lucrati?
Thread poster: S_G_C
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 15:58
English to Romanian
Jul 25, 2018

Dupa cum stiti, am renuntat de ceva vreme la activitate. Nu si la proz. Mai urmaresc discutii, mai zambesc, chiar si ironic. Observ ca forumul de romana este mort. Nu mai e nimeni pe aici? Cum va mai descurcati, cum va mai merge, cum va mai trateaza clientii, statul roman?

 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 09:58
Romanian to English
+ ...
alive and kicking Jul 26, 2018

Deși în mod oficial m-am „pensionat” (la 66), primesc în continuare comenzi de la guvern și interpretez full time, mulțumită compatrioților noștri care comit o sumedenie de infracțiuni federale.

Îmi pare rău că te-ai retras din activitate. Poate revii.

Liviu


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 15:58
English to Romanian
TOPIC STARTER
Nu revin :) Aug 9, 2018

Liviu, nu stiu cat mai tii legatura cu sistemul fiscal din Romania si cu situatia economica si politica a tarii.

Dar... nu e de bine.

(ANAF-ul, echivalentul IRS-ului, mi-a pus poprire pe cont la 2 ani dupa ce am inchis PFA-ul. Nu am avut nici o vina, in 2012, ANAF-ul a omis sa calculeze contributii sociale - sanatate, pensii, somaj - pentru PFA-uri si a facut regularizarea anul trecut si anul asta. Nici m
... See more
Liviu, nu stiu cat mai tii legatura cu sistemul fiscal din Romania si cu situatia economica si politica a tarii.

Dar... nu e de bine.

(ANAF-ul, echivalentul IRS-ului, mi-a pus poprire pe cont la 2 ani dupa ce am inchis PFA-ul. Nu am avut nici o vina, in 2012, ANAF-ul a omis sa calculeze contributii sociale - sanatate, pensii, somaj - pentru PFA-uri si a facut regularizarea anul trecut si anul asta. Nici macar nu au poprit contul aferent PFA-ului, pe care nu l-am inchis, ci contul in care imi intra alocatia copilului. Nici macar nu s-au putut hotari asupra sumei de plata, una era suma transmisa bancii si alta era suma care figura in evidentele electronice ale ANAF-ului. Go figure.)
Collapse


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 09:58
Romanian to English
+ ...
ha, ha, ha (deși nu e de râs!) Sep 7, 2018

Nu am mai fost în RO de 22 de ani, dar ANAF-ul continuă să trimită, la o adresă unde nu am mai fost de 25 de ani, facturi de impozitare pentru un autoturism vândut acum 26 de ani pe care cumpărătorul nu l-a înregistrat pe numele lui.
ANAF-ul își face vise că poate am să le plătesc banii.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Mai e cineva pe aici? Mai lucrati?






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »