Złe wieści o umowach o dzieło
Thread poster: TranslateWithMe
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 10:43
English to Polish
+ ...
Dec 17, 2020

Witam

Od 1 stycznia będzie obowiązywał przepis dotyczący rejestrowania umów o dzieło w ciągu 7 dni od ich zawarcia.

W związku z tym, jak poinfomowali mnie zleceniodawcy, na razie straciłam pracę, o ile nie założę działalności, bo boją się kontroli ZUS-u.

Widzicie jakieś inne opcje poza zakładaniem działalności na tłumaczenia?

Z góry dziękuję za pomysły
Katarzyna


 
izabanasiuk
izabanasiuk
Switzerland
Kolejny pośrednik, tj. useme Dec 17, 2020

Tak zasugerowało moje biuro:/ Chyba zakończę karierę, bo przestaje to wszystko być warte wysiłku.

 
Rejestracja o ozusowanie Jan 6, 2021

Z tego co mi wiadomo, na razie jest tylko wymóg rejestracji UoD.
Rozmawiałem z useme i odpisali tylko, że w przypadku ozusowania wypłata będzie nieco niższa. Ale ozusowania na razie nie ma.


 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 10:43
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
kontrole ZUS Jan 6, 2021

Witam,

ZUS ma swoje cele we wprowadzaniu takiego rejestru. Na jej podstawie może dojść do wniosku, że dana firma zawiera dużo UoD, co może być "podejrzane" i skontrolować firmę, czy są podstawy do zawierania takich umów. Jak nie znajdzie podstaw, może przekwalifikować umowy na umowy zlecenia i naliczyć ZUS do 5 lat wstecz. Problemem może być powtarzalność umów o dzieło z jednym wykonawcą. Także to ZUS może zakwestonować.

Oczywiście ostateczny ce
... See more
Witam,

ZUS ma swoje cele we wprowadzaniu takiego rejestru. Na jej podstawie może dojść do wniosku, że dana firma zawiera dużo UoD, co może być "podejrzane" i skontrolować firmę, czy są podstawy do zawierania takich umów. Jak nie znajdzie podstaw, może przekwalifikować umowy na umowy zlecenia i naliczyć ZUS do 5 lat wstecz. Problemem może być powtarzalność umów o dzieło z jednym wykonawcą. Także to ZUS może zakwestonować.

Oczywiście ostateczny cel to -ZUS-owanie tych umów i tym samym wyeliminowanie ich z obiegu.

"Strach" biur tłumaczeń jest raczej uzasadniony.

Pozdrawiam
K.
Collapse


 
Duża firma TSP Jan 7, 2021

Nie wiem, na ile to będzie pocieszenie, ale właśnie umorzono postępowanie w sprawie UoD wystawianych przez jedną z większych firm na polskim rynku TSP. Kwestionowano 6 miesięcy w 2015 roku w celu przekwalifikowania umów o dzieło na zlecenia. Zapewne inne biura będą się teraz powoływać na tę decyzję.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Złe wieści o umowach o dzieło






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »