Pages in topic:   [1 2] >
jaki program księgowy / KPiR?
Thread poster: Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
Oct 28, 2010

Witam,

jakiego używacie programu księgowego?
Prowadzę jednoosobową DG, współpracuję z kilkoma stałymi agencjami/tłumaczami, wprowadzam sprzęt do DG. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów i jestem kompletnym laikiem księgowym... co wybrać?

Początkowo chciałam zlecić prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie, ale ze względów ambicjonalnych (starsza siostra itp.) postanowiłam spróbować sama się tego podjąć.

Czego wy używ
... See more
Witam,

jakiego używacie programu księgowego?
Prowadzę jednoosobową DG, współpracuję z kilkoma stałymi agencjami/tłumaczami, wprowadzam sprzęt do DG. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów i jestem kompletnym laikiem księgowym... co wybrać?

Początkowo chciałam zlecić prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie, ale ze względów ambicjonalnych (starsza siostra itp.) postanowiłam spróbować sama się tego podjąć.

Czego wy używacie?
Co polecacie?

Nie chcę pytać o to na forach księgowych, bo:
a. biznes tłumaczeniowy jest specyficzny
b. zasypią mnie pseudo-rady marketingowców wszystkich możliwych firm od oprogramowania księgowego.

Z góry dziękuję.
Małgosia Lasota
Collapse


 
Witold Chocholski
Witold Chocholski  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
Moim zdaniem — szkoda czasu Oct 28, 2010

Wiem, nie na temat. Pytanie było o rodzaj programu księgowego, a ja podważam tu w ogóle sensowność korzystania z jakiegokolwiek takiego programu.

Moim zdaniem samodzielne zajmowanie się księgowością pochłonie zbyt wiele czasu, który możesz poświęcić na swoją zasadniczą działalność — tłumaczenie.

W moim przypadku samo wystawianie faktur to kilka godzin w miesiącu, ale wystawiania faktur nie da się przeskoczyć outsourcingiem, a chętnie zrzucił
... See more
Wiem, nie na temat. Pytanie było o rodzaj programu księgowego, a ja podważam tu w ogóle sensowność korzystania z jakiegokolwiek takiego programu.

Moim zdaniem samodzielne zajmowanie się księgowością pochłonie zbyt wiele czasu, który możesz poświęcić na swoją zasadniczą działalność — tłumaczenie.

W moim przypadku samo wystawianie faktur to kilka godzin w miesiącu, ale wystawiania faktur nie da się przeskoczyć outsourcingiem, a chętnie zrzuciłbym z siebie ten mozolny obowiązek. Nie wyobrażam sobie dodatkowego ślęczenia nad zmieniającymi się przepisami podatkowymi zamiast realizowania kolejnego zlecenia. Zgodnie z prawami Murphiego, w czasie, gdy będziesz musiała wygenerować deklaracje podatkowe, otrzymasz zlecenie "nie do odrzucenia"

Przeniesienie tych obowiązków na biuro księgowe to najlepsze i w efekcie najtańsze rozwiązanie. Niech każdy zajmuje się tym, na czym zna się najlepiej. Czyli tłumacz tłumaczeniami, a księgowy księgowością.

Koszt w skali miesiąca nie jest powalający. Można na to zarobić jednym malutkim zleceniem.

Znajdź małe, solidne biuro, które nie powala na kolana cenami swych usług, a na pewno nie będziesz żałować decyzji.

To były moje 3 grosze (nigdzie nie niezaksięgowane — US się o nie kiedyś upomni).

Pozdrawiam
W
Collapse


 
Krzysztof Kłonica
Krzysztof Kłonica  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
Ja prowadzę sam... Oct 28, 2010

...i używam programów streamsoft - http://www.streamsoft.pl
A dokładnie programu Ala (KPiR) oraz Ewa (fakturowanie). Są dosyć łatwe do opanowania. Mają ładniutki interfejs - na początku wydają się nawet trochę "zabawkowe", ale mają absolutnie wszystko, co jest potrzebne.

Moim zdaniem, przy takiej działalności, jaką prowadzę, wynajmowanie firmy zewnętrznej do prowadzenia księ
... See more
...i używam programów streamsoft - http://www.streamsoft.pl
A dokładnie programu Ala (KPiR) oraz Ewa (fakturowanie). Są dosyć łatwe do opanowania. Mają ładniutki interfejs - na początku wydają się nawet trochę "zabawkowe", ale mają absolutnie wszystko, co jest potrzebne.

Moim zdaniem, przy takiej działalności, jaką prowadzę, wynajmowanie firmy zewnętrznej do prowadzenia księgowości, to zbytek. Załatwienie całego miesięcznego rozliczenia oraz wystawianie faktur to najwyżej 2-3 godziny w miesiącu.
Natomiast raz w roku, na samym początku, oddaję całość swojej rocznej dokumentacji do sprawdzenia księgowej, żeby się upewnić, że dobry ze mnie "księgowy"...

Pozdrawiam,
Krzysiek
Collapse


 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
Lefthand Oct 28, 2010

Jest i wersja darmowa i komercyjna, i na dokładkę jeszcze działa na różnych systemach operacyjnych, jeżeli ktoś nie lubi "jedynie słusznego" Windows. No i support producenta w miarę szybko odpowiada na ewentualne pytania, mają też na swoje stronie multimedialne samouczki - dzięki nim nauczyłem się wystawiać i rozliczać faktury zaliczkowe. Przydaje się przy dużych zleceniach.

Piotr


 
Krzysztof Kajetanowicz (X)
Krzysztof Kajetanowicz (X)  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
niespecjalnie polecam Oct 29, 2010

Niespecjalnie polecam "Małą Księgowość Rzeczypospolitej". Wspominam o tym programie, bo jest znany. Ma mnóstwo niepotrzebnych funkcji, osoba gorzej obeznana ze światem podatków i księgowości się pogubi. Co jakiś czas trzeba wykupić kolejną wersję, żeby zadziałały aktualizacje - i nie wiadomo gdzie, bo w sklepie "Rz" program nie zawsze jest. No i faktury są księgowane w KPiR zawsze pod datą wystawienia faktury, co jest niewybaczalnym błędem, bo "data zdarzenia gospodarczego... See more
Niespecjalnie polecam "Małą Księgowość Rzeczypospolitej". Wspominam o tym programie, bo jest znany. Ma mnóstwo niepotrzebnych funkcji, osoba gorzej obeznana ze światem podatków i księgowości się pogubi. Co jakiś czas trzeba wykupić kolejną wersję, żeby zadziałały aktualizacje - i nie wiadomo gdzie, bo w sklepie "Rz" program nie zawsze jest. No i faktury są księgowane w KPiR zawsze pod datą wystawienia faktury, co jest niewybaczalnym błędem, bo "data zdarzenia gospodarczego" a "data faktury" to dwie różne daty.

stake wrote:

...i używam programów streamsoft - http://www.streamsoft.pl
A dokładnie programu Ala (KPiR) oraz Ewa (fakturowanie). Są dosyć łatwe do opanowania. Mają ładniutki interfejs - na początku wydają się nawet trochę "zabawkowe", ale mają absolutnie wszystko, co jest potrzebne.


Dzięki za wpis - ściągnąłem demo i niestety program nie obsługuje kwartalnych rozliczeń PIT i VAT, co w moim przypadku stanowi, jak to mówią, deal-killer.

[Edited at 2010-10-29 08:05 GMT]
Collapse


 
Grzegorz Mysiński
Grzegorz Mysiński  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
Polish to English
+ ...
Niezbędnik Oct 29, 2010

Ja prowadzę swoją KPiR w programie Niezbędnik Podatnika. Program wylicza comiesięczny podatek PIT i VAT, rozlicza ZUS i kilometrówkę, wystawia faktury eksportowe korzystając z automatycznie ściąganych kursów walutowych NBP, generuje deklaracje VAT 7, PIT 36, PIT B. Wymieniłem oczywiście tylko część funkcji. Dla mnie ten program jest ogromnym ułatwieniem.

Pozdrawiam


 
Krzysztof Kłonica
Krzysztof Kłonica  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
Obsługuje w wersji Midi Oct 29, 2010

Krzysztof Kajetanowicz wrote:
Dzięki za wpis - ściągnąłem demo i niestety program nie obsługuje kwartalnych rozliczeń PIT i VAT, co w moim przypadku stanowi, jak to mówią, deal-killer.

[Edited at 2010-10-29 08:05 GMT]


http://www.pcbiznes.net/ala-mala_ksiegowosc - ostatni punkt opisu programu.

Oczywiście, jest to najdroższa wersja programu...


 
Joanna Łuczka
Joanna Łuczka  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
German to Polish
+ ...
Obejrzyj sobie serwis ifirma Oct 29, 2010

Dla mnie naprawdę najlepszy.
Nie jest to standardowy program instalowany lokalnie. Obsługuje się go z poziomu przeglądarki, czyli z dowolnego komputera z dostępem do internetu. Ma wiele możliwości, łącznie ze składaniem deklaracji drogą elektroniczną, automatycznym pobieraniem kursów NBP czy monitorowaniem płatności.
W razie wątpliwości księgowo-podatkowych możesz się konsultować na bieżąco z dyżurującym księgowym.

Przez 3 miesiące jest bezp�
... See more
Dla mnie naprawdę najlepszy.
Nie jest to standardowy program instalowany lokalnie. Obsługuje się go z poziomu przeglądarki, czyli z dowolnego komputera z dostępem do internetu. Ma wiele możliwości, łącznie ze składaniem deklaracji drogą elektroniczną, automatycznym pobieraniem kursów NBP czy monitorowaniem płatności.
W razie wątpliwości księgowo-podatkowych możesz się konsultować na bieżąco z dyżurującym księgowym.

Przez 3 miesiące jest bezpłatny.

Pozdrawiam
Joanna
Collapse


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Samozatrudnienie Oct 30, 2010

Stosuję od kilku lat. Program dostosowany do jednoosobowej działalności. Miesięcznie cała księgowość zajmuje mi około godziny. Roczna aktualizacja kosztuje 100 zł. W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić do firmy i miłe panie objaśnią, jak co księgować, ale zwykle help wystarczy. Zresztą, księgowanie w naszej branży jest dość standardowe, co miesiąc te same koszty stałe (zresztą niewielkie) - telefon, internet, samochód, czasem jakiś słownik się kupi. Najwięcej... See more
Stosuję od kilku lat. Program dostosowany do jednoosobowej działalności. Miesięcznie cała księgowość zajmuje mi około godziny. Roczna aktualizacja kosztuje 100 zł. W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić do firmy i miłe panie objaśnią, jak co księgować, ale zwykle help wystarczy. Zresztą, księgowanie w naszej branży jest dość standardowe, co miesiąc te same koszty stałe (zresztą niewielkie) - telefon, internet, samochód, czasem jakiś słownik się kupi. Najwięcej roboty z fakturowaniem, a tego akurat nie bardzo da się podzlecić. Program wystawia faktury i automatycznie je księguje, wylicza miesięczne zaliczki na PIT, generuje deklaracje VAT. W programie są m.in. moduły fakturowania, ewidencja przejazdów, ewidencja wyposażenia, ZUS, księgowanie, KPiR, kartoteka klientów, słownik zdarzeń gospodarczych, deklaracje VAT, deklaracje VAT-UE.Collapse


 
Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
dziękuję - czas na próby :) Nov 1, 2010

Dziękuję za wszystkie opinie.
Właśnie ściąga mi się Ala i zobaczymy, co z tego wyniknie.
Nie ukrywam, że przekonał mnie właśnie opis "zabawkowy interfejs". Chyba właśnie czegoś takiego mi potrzeba.

Zajrzałam też na stronę ifirma.pl i wygląda całkiem nieźle.
Jeżeli ma wszystkie potrzebne mi funkcje (a raczej ma), to chyba skorzystam z trzymiesięcznego okresu próbnego, żeby przekonać się, czy jest to wygodniejsze od programu stacjonarnego.<
... See more
Dziękuję za wszystkie opinie.
Właśnie ściąga mi się Ala i zobaczymy, co z tego wyniknie.
Nie ukrywam, że przekonał mnie właśnie opis "zabawkowy interfejs". Chyba właśnie czegoś takiego mi potrzeba.

Zajrzałam też na stronę ifirma.pl i wygląda całkiem nieźle.
Jeżeli ma wszystkie potrzebne mi funkcje (a raczej ma), to chyba skorzystam z trzymiesięcznego okresu próbnego, żeby przekonać się, czy jest to wygodniejsze od programu stacjonarnego.

Boję się tylko, że komputer będzie mi się złośliwie zwieszać zawsze tuż przed naciśnięciem przycisku "zapisz"... Ale to wszystko wyjdzie w praniu.

Pozdrawiam,
Małgosia Lasota
Collapse


 
Magdalena Szymańska
Magdalena Szymańska  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
ja jednak głosuję na outsourcing Nov 3, 2010

Witold Chocholski wrote:

W moim przypadku samo wystawianie faktur to kilka godzin w miesiącu, ale wystawiania faktur nie da się przeskoczyć outsourcingiem, a chętnie zrzuciłbym z siebie ten mozolny obowiązek.

W


Dlaczego nie można zlecić na zewnątrz? Jak szukałam biura rachunkowego, to pytałam to i jest taka możliwość (oczywiście za dodatkowa opłatą).

Ale zgadzam się w panem Witoldem. Ja również chwalę sobie zlecenie usług księgowych, mimo że skończyłam ekonomię i teoretycznie pewnie dałabym radę. Poza tym, jeśli ktoś wybiera zasady ogólne i korzysta z różnych ulg i odliczeń, to warto je znać i śledzić zmiany w tym zakresie, a to wymaga czasu i ochoty. No i jeszcze odpowiednie przeliczanie walut i ich księgowanie (z tego, co wiem ostatnio zmieniły się związane z tym przepisy i w RP było kilka artykułów na ten temat).

Z drugiej strony widzę, że większość tłumaczy sobie z tym radzi, więc może nie taki diabeł straszny...

pozdrawiam,
Magda Szymańska


 
Witold Chocholski
Witold Chocholski  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
Fakturowanie mi wystarczy. Za całą księgowość serdecznie dziękuję. Nov 3, 2010

Magdalena Szymańska wrote:

Witold Chocholski wrote:

W moim przypadku samo wystawianie faktur to kilka godzin w miesiącu, ale wystawiania faktur nie da się przeskoczyć outsourcingiem, a chętnie zrzuciłbym z siebie ten mozolny obowiązek.

W


Dlaczego nie można zlecić na zewnątrz? Jak szukałam biura rachunkowego, to pytałam to i jest taka możliwość (oczywiście za dodatkowa opłatą).



Może gdyby wszystkie moje zlecenia wyglądały tak samo i odbywałoby się to według pewnego szablonu lub wszyscy klienci przysyłali czytelne zamówienia (PO), to dałoby się to zlecić na zewnątrz. Jednak wystawianie faktur jest ściśle powiązane z wykonywanymi przeze mnie zleceniami, których szczegóły (etap realizacji, ewentualne poprawki etc) znam tylko ja sam (często zawarte są one w systemach zarządzania projektami moich klientów, gdzie zalogować mogę się jedynie ja). Przesyłanie tych informacji księgowej zajęłoby chyba jeszcze więcej czasu niż samo wystawianie faktur, a w wielu przypadkach byłoby i tak formalnie niemożliwe (umowy o zachowaniu poufności).

Z tego względu znalazłem wygodny program do fakturowania (umożliwiający wystawianie faktu wewnątrzwspólnotowych i eksportowych w różnych wersjach językowych) i sam się z tym zmagam.

Ponadto, księgowa reprezentuje mnie również w ZUSie i Urzędzie Skarbowym, więc ewentualne osobiste kontakty z tymi pięknymi instytucjami ograniczyłem do minimum Konia z rzędem temu, kto znajdzie mi oprogramowanie z taką funkcją.

Pozdrawiam
W


 
Magdalena Szymańska
Magdalena Szymańska  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
program do fakturowania Nov 3, 2010

Witold Chocholski wrote:

Z tego względu znalazłem wygodny program do fakturowania (umożliwiający wystawianie faktu wewnątrzwspólnotowych i eksportowych w różnych wersjach językowych) i sam się z tym zmagam.

Pozdrawiam
W


Jaki ma Pan program do wystawiania faktur? Chętnie skorzystam, bo też sama wystawiam (i też resztę zlecam).

US i ZUS - sam miód!


 
Witold Chocholski
Witold Chocholski  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
Mój program do fakturowania to... Nov 3, 2010

Magdalena Szymańska wrote:

Jaki ma Pan program do wystawiania faktur? Chętnie skorzystam, bo też sama wystawiam (i też resztę zlecam).



Starym proZowym zwyczajem raczej sobie tutaj na forum "tykamy" niż "Panujemy". Witek jestem

A program to Proste Faktury z firmy DuoKomp.

Nie mam żadnych udziałów w tej firmie, po prostu program jest bardzo poręczny i dający szerokie możliwości edycji. Ma wszystko, co potrzebne, ale też nie jest przeładowany niepotrzebnymi funkcjami. Wystawienie faktury jest naprawdę bajecznie proste. No i te wewnątrzwspólnotowe i eksportowe faktury, o których tak wielu producentów oprogramowania ciągle zapomina (włącznie z serwisami internetowymi typu faktura.pl).

Pozdrawiam
W


 
Magdalena Szymańska
Magdalena Szymańska  Identity Verified
Poland
Local time: 01:21
English to Polish
+ ...
program do fakturowania Nov 3, 2010

dziękuję, wypróbuję,

pzdr, Magda Szymańska


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

jaki program księgowy / KPiR?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »